پنجره با نمای بسیار زیباپنجره ورودی ای در دیوار است که برای عبور نور و هوا ساخته شده. پنجره‌ها معمولاً شیشه‌های شفاف یا مات داخل قابی فلزی هستند.

دَر به تخته‌های چوبی یا فلزی مستطیل‌شکلی گفته می‌شود حدوداً به اندازه قامت انسان که در بازه دیوار ساختمان‌ها تعبیه می‌شود تا رفت و آمد به درون و بیرون ساختمان یا بستن ساختمان از طریق آن میسر شود.

درها معمولاً به‌وسیله یک لولا به چهارچوب در محکم می‌شوند. درهای قدیمی شرقی دارای کلون و درکوب بوده‌اند.

ه دروازه‌های بزرگ و مداخل اصلی ورود به ساختمان‌ها یا محوطه‌های ویژه، سَردَر می‌گویند. در محل سردر نهادهای مهم معمولاً سازه‌های ویژه‌ای ساخته می‌شود تا ورودی اصلی آن مجموعه را آسان‌یاب و برای همگان آشکار و نمایان سازد که به خود این سازه‌ها نیز سردر گفته می‌شود. این سازه‌ها معمولاً نقش نمادین نیز دارند و شکل آن‌ها با موضوع فعالیت نهاد مربوطه ارتباط دارد. معمولاً برای نهادهایی مانند مسجدهای مهم، کلیساها، ساختمان‌های دولتی، وزارتخانه‌ها، دادگستری‌ها و همچنین مدارس دینی و کاروانسراها سردرهای بزرگ ساخته می‌شوند. از سردرهای مشهور در ایران سردر دانشگاه تهران است.

در ها:

درها از لحاظ موارد مصرف و استفاده به انواع زیر طبقه بندی کرد:

 1. درهای ضد سرقت
 2. درهای ضد حریق
 3. درهای استیل پلاست
 4. درهای اتوماتیک
در ها را می توان از مواد مختلف با توجه به نیاز و کاربرد ساخت. در ساختمان ها معمولاً از در های چوبی، فلزی، آلومینیومی، کامپوزیت، آهنی، شیشه ای، یو پی وی سی، پی وی سی، ام دی اف و ... استفاده می کنند. از نظر نوع درها به گروه های اتوماتیک، آکاردئونی، شبکه ای، کرکره ای و انواع دیگر آن تقسیم بندی می شوند. در یک ساختمان در ها باید با توجه به خود ساختمان، امنیت و زیبایی و نما به کار برده شوند.

پنجره ها:

پنجره نیز مانند در انواع مختلفی دارد. شیشه هایی که در پنجره ها بیشترین کاربرد را دارند عبارت اند از:
 1. شیشه های ساده
 2. شیشه های رنگی
 3. شیشه های رفلکس
 4. شیشه های دو یا چند جداره
استفاده از شیشه های دو یا چند جداره بسیار به صرفه می باشد. انتقال حرارت شیشه دو جداره همانند انتقال جرارت یک دیوار به ضخامت 35 سانتی متر است.
شیشه های دو جداره را می توان بصورت ترکیبی از انواع شیشه های مختلف نظیر شیشه ساده ، رنگی ، رفلکس ، مات ، سیمدار ، تشعشع پایین ( E-LOW ) سکوریت و لمیتیت بر روی کلاف های آلومینیومی با قطرهای مختلف اعم از 4 ، 8 ، 10 ، 12 ، 14 و ... میلیمتری تولید کرد و در ساختمانهای مسکونی ، تجاری اداری ، فرودگاه ها ، بانکها ، کارخانه ها و بیمارستانها بکار برد .
 
یکی از مشکلات امروز شهر نشینی آلودگی صوتی می باشد که باعث اثرات نامطلوب بر سلامت بهداشت روح و روان می باشد از امراض آلودگی صوتی بیماریهای عصبی و قلبی را می توان نام برد و نیز باعث کاهش توانایی های جسمی و فکری می شود .  استفاده از شیشه ی دو یا چند جداره در جلوگیری از شدت صوت نقش چشمگیری دارد.
در ساختمان
مزایای پروفیل و در و پنجره یوپی وی سی :
 • مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش
 • ثبات رنگ در برابر نور خورشید
 • کاهش هزینه های ساختمان
 • صرفه جوئی در مصرف انرژی
 • کاهش آلودگی صوتی
 • کاهش آلودگی هوا
 • درزبندی کامل
 • جلوگیری از ورود رطوبت و گرد وخاک به داخل ساختمان
 • عایق سرما و گرما
 • سوراخ های تخلیه باران
 • قابلیت بازشدن پنجره ازجهت های مختلف