آلوبوند- آلومینیوم کامپوزیتامروزه ورق کامپوزیت آلومینیوم یکی از شناخته شده ترین و مطرح ترین متریال برای نمای ساختمان به شمار می آید. سبک بودن و کاستن از بار ساختمان از مهم ترین شاخصه های استفاده از این متریال می باشد علاوه بر این زیبایی مدرن و برخی از شاخصه های فیزیکی و شیمیایی آن را به یکی از بی رقیب ترین مصالح ساختمانی مبدل کرده است.

برای پوشش نمای بیرونی و یا دکوراسیون داخلی ساختمان ها به صورت دیواره ، پارتیشن و سقف کاذب کاربرد فراوانی دارد این ورق ها متشکل از دو لایه ورق آلومینیومی در پوسته های بیرونی و یک لایه از مواد پلی اتیلن و یا مواد نسوز کانی در وسط می باشد . ورق های کامپوزیت با توجه به ضخامت ، نوع آلیاژ آلومینیومی لایه ها ، نوع رنگ به کار رفته در پوسته بیرونی و نوع مواد به کار رفته در لایه میانی تنوع وسیعی را به ورق های مذکور می دهد که هر کدام از انواع آن کیفیت و کاربرد معینی را دارا می باشد از این رو جابه جایی کاربرد آن ها زیان های فاحشی را بوجود می آورد.کامپوزیتها موادی چند جزئی هستند که خواص آنها در مجموع از هرکدام از اجزاء بهتر است.ضمن آنکه اجزای مختلف، کارایی یکدیگر را بهبود می‌بخشند. کامپوزیتهای طبیعی، فلزی و سرامیکی از در ساختمان قابل استفاده است.

ورق های آلومینیوم کامپوزیت
در نمای خارجی ساختمان بسیار کاربرد دارند. این پنل ها دارای مقاومت بالا در برابر فرسایش، تغییرات آب و هوا و رطوبت، زیبایی و دوام هستند. یکی از بهترین نمونه های این پنل ها محصول آلوبوند آمریکا هست که در ایران نیز بسیار کاربرد دارد.

این پوشش نوین باعث حل مشکل عمده نمای ACP که آلوده شدن به گرد وغبار فضای شهری است ،می شود.

ورقهای کامپوزیت برای اولین بار در کشور آلمان ابداع گردید و استقبال و کاربرد فراوان این محصولات به عنوان یکی از مصالح مورد استفاده در نمای ساختمانها، بیانگر کیفیت مناسب و عدم وجود هرگونه محدودیت در طراحی و اجرای آن می باشد.
استفاده از ورق کامپوزیت پانل به صرفه و اقتصادی است و محدودیت در ایجاد طرح
های نو و متفاوت در نمای هر نوع بنا، تنها به قوه تخیل طراح منتهی می شود و با کاهش کیفیت و دوام در محصول مصرفی روبرو نخواهیم بود.

برخی از خصوصیات ورق آلومینیوم کامپوزیت عبارت است از:

 1- سادگی اجرا: به دلیل وزن کم (3/5-5/5 kg/sqm) و انعطاف زیاد ورق کامپوزیت آلومینیوم یکی از ساده ترین مصالح ساختمانی برای اجراء در نما می باشد. عملیات برش، خمش، سوراخ کردن با ساده ترین و کم هزینه ترین وسایل قابل انجام می باشد. در ساختمان های بلند و برج ها که جابجایی مصالح ساختمان یکی از معظلات ساخت می باشد بسیار استقبال می شود.
2- مقاوم نسبت به تغییرات آب و هوایی محیطی: (رطوبت، حرارت، اشعه خورشید:) یکی از برجسته ترین خصوصیات ورق های کامپوزیت مقاومت در مقابل شرایط محیطی می باشد، در کشورهای گرمسیر و مرطوب ورق کامپوزیت آلومینیوم بی رقیب می باشد، بدلیل وجود پلی اتیلن فشرده در مرکز دو لایه آلومینیوم، ورق کامپوزیت بهترین عایق حرارتی می باشد که باعث صرفه جویی در اتلاف انرژی در ساختمان می شود، همچنین به دلیل سطح بسیار صاف و صیقلی برای آلومینیوم، اشعه نور خورشید را باز تابانیده  و کمترین حرارت را از اشعه خورشید جذب می نماید. همچنین ورق آلومینیوم از مقاوم ترین فلزات در مقابل رطوبت می باشد و زنگ نمی زند و تغییر رنگ آن در مقابل سایر مصالح ساختمانی
نما کمتر است.

 3- تنوع رنگ و سایز:ورق آلومینیوم در ضخامت های مختلف در ورق آلومینیوم  0.1 mm - 0.5 mm و ضخامت مختلف در پلی اتیلن مرکزی 5mm-2mm با توجه به موارد استفاده مختلف موجود می باشد همچنین ورق آلومینیوم تقریباً به هر رنگی قابل ساخت می باشد و تنوع رنگ آن بدون محدودیت می باشد.
4- مقاوم در برابر آتش سوزی:نوع ضد حریق کامپوزیت ورق آلومینیوم یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی می باشد که آتش نمی گیرد و در هنگام آتش سوزی گاز یا دود تولید نمی کند. مقاومت در برابر آتش سوزی ورق ضد حریق کامپوزیت از استانداردGRAID B1 هم بیشتر می باشد.

بعضی از نمونه های آلومینیوم کامپوزیت:

1-آلومینیوم کامپوزیت پانل:
آلومینیوم کامپوزیت معمولی از ترکیب چند لایه مختلف به همراه پوشش آلومینیوم بدست آمده است. دو صفحه آلومینیوم روکش شده، سطح هسته پلی اتیلنی آن را پوشانده اند.

2- آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو:
آلومینیوم کامپوزیت پانل نانو ضمن دارا بودن خواصی نظیر ضد آلایندگی، مقاومت در برابر آتش، استحکام مناسب و غیره به دلیل بهره مندی از تکنولوژی برتر نانومتر از خصوصیات منحصر بفردی نظیر خود تمییز کنی، مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی نیز برخوردار می باشد.

3- آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی(رنگی):
آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی(رنگی) الهام گرفته از رنگهای موجود در طبیعت مانند رنگهای رنگین کمان می باشد. سطح بین ورق بوسیله رنگ براق خاصی پوشانده شده که باعث ایجاد حس لطافت و رنگارنگی می گردد.


4- آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش:
آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش از هسته پلاستیکی نسوز به همراه دو لایه ورق آلومینیومی تشکیل شده که نمونه جدیدی از ورقهای کامپوزیت آلومینیومی می باشد.

بدنه هواگرد و بال بیشتر گلایدرهای آویزان مدرن از آلیاژ آلومینیوم کامپوزیت ساخته میشود.
آلوبوند- آلومینیوم کامپوزیت
آلومینیوم کامپوزیت - ساختمان آلوبوند
از آلومینیوم کامپوزیت می توان به عنوان نمای جایگزین
در ساختمان ها استفاده کرد. به دلیل قیمت مناسب، زیبایی، مقاومت، استحکام، شکل، وزن و ... نمای آلومینیوم کامپوزیت میتواند جایگزین نمای جوب، نمای سنگ، نمای شیشه، نمای تراورتن، نمای آجری و سایر نما های ساختمانی شود.

مزایای ورق کامپوزیت پانل:
• سبکی وزن
• مقاوم بودن
• مصالح زیرسازی سبک
• ابعاد متنوع
• سرعت اجرایی بالا
• قابلیت تعویض پانل
• مقاومت در برابر حریق
• صرفه جویی در مصرف انرژی
• مقاومت بالای رنگ در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV)
• شکل پذیری متنوع
• مقاومت در برابر باران های اسیدی
• عدم نیاز به شستشو
• تنوع رنگ
• صرفه اقتصادی
• عایق صوتی ، حرارتی و رطوبتی
• قابلیت بازیافت مواد مستعمل
• کاهش میزان خسارت ناشی از حوادث و بلایای طبیعی
• مقاومت بالا در برابر تغییرات دما