نمای خارجی ساختمان
نمای ساختمان شامل انواع نمای بیرونی ساختمان مانند نمای شیشه ای ساختمان، نمای کامپوزیت، نمای آلومینیوم، آجرنما، نمای سنگ، سنگ تراورتن
و... می باشد.

نمای کامپوزیت

ورقهای کامپوزیت و تابلوهای تبلیغاتی در نمای ساختمان، تحولی جدید در نماسازی بوجود آورده است.    کلیه ورق های کامپوزیت آلومینیوم
  متشکل از سه لایه، که به صورت دولایه آلومینیوم در اطراف و در میان یک لایه از مواد ضد حریق می باشند .

مزایای پانل های کامپوزیت:
1-مستحکم در برابر فرسایش
2-پایداری در هنگام زلزله
3-تنوع رنگ ، طرح و اندازه
4-عایق صوتی و حرارتی
5-مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش
6-سبک بودن:
وزن ورقها در حدود 6 کیلو گرم در هر متر مربع که در مقایسه با دیگر مصالح رایج از قبیل سنگ و شیشه و سیمان دارای وزن پائین تری میباشد.
7-شکل پذیری متنوع :
امکان خمش تا 135 درجه و ایجاد قوس
8-مقاومت بالا:
مقاومت عالی رنگ در برابر باران های اسیدی و تابش مستقیم نور خورشید

نمای شیشه ای
:

استفاده از شیشه دارای قدمتی در حدود 6500 سال است. اولین بار در حدود 3500 سال پیش مصریان از شیشه برای ساخت ظروف استفاده كردند. بر اساس شواهد تاریخی، در قرن ششم میلادی برای نخستین بار در كلیسایی در قسطنطنیه از شیشه بعنوان یك مصالح ساختمانی استفاده شد. قصر كریستال لندن اولین ساختمان شیشه‌ای بود كه در سال 1851 احداث شد. البته در ابتدای امر استفاده از شیشه در كارهای ساختمانی با استقبال چندانی ربرو نشد، ولی با گذر زمان و با پیشرفتهای چشمگیری كه در كار تولید انواع شیشه ها، از جمله شیشه های نشكن، دو یا چند جداره عایق صدا و حرارت، شیشه های رفلكسی و ... بوجود آمد،

هر روز به میزان استفاده از اقسام مختلف شیشه بعنوان یك مصالح ساختمانی بسیار زیبا، عایق و در عین حال با صرفه اقتصادی افزوده می‌شود. علاوه بر مزایای فوق یكی دیگر از محاسن عمده استفاده از شیشه در ساختمان، فراهم شدن امكان دید وسیع و روشنایی كافی برای ساكنان است كه در صورت استفاده از انواع خاص آن این دید می‌تواند فقط از داخل به خارج باشد و نوری هم كه وارد فضای داخل می‌شود، عاری از هر گونه اشعه مضر خورشید باشد، چراكه تقریباً تمام اشعه های زیان آور آفتاب در برخورد با سطح شیشه ها، بازتاب پیدا كرده و نوری كه از شیشه عبور می‌كند، هیچگونه ضرری برای اشخاص یا اشیائ منزل ندارد.
امروزه استفاده از نماهای كاملاً شیشه ای در بین معماران و طراحان اروپایی بسیار رایج شده است. در اقلیم های مختلف ساختمان های كاملاً شیشه ای نیاز به ابزاری (پرده) جهت سایه اندازی دارند.

همچنین نما های سنگی، گرانیتی، کوارتزیت، رسی، ماسه سنگی، تراورتن نیز در ساختمان سازی، صنایع، پزشکی و غیره کاربرد دارد.

نمای سنگ:

مزایا :
مقاوم در برابر ضربه  و آسیب پذیری     
قابلیت جابجایی آسان به محل دیگر
وزن سبك  و ضخامت كم
ضد آب و عایق  صوتی
نصب سریع و آسان
حداقل انقباض و انبساط

سنگ استفاده شده در نمای سنگی باید سالم، مقاوم، زیبا باشد، شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط را تحمل کند، در برابر فرسایش مقاوم باشد و در آب حل نشود.

نمای چوب:

نمای چوب برای خارج ساختمان، فنس ها، کف ساختمان، دیوار کوب ها، دکوراسیون و... به کار برده می شود.

نمای آجری ساختمان زیبایی ودلپذیرشدن جلوه ظاهری و بیرونی ساختمان و در نهایت دورنما ومنظره مناسب برای ساختمان ما می باشد نمای آجری در ساختمان نقش یک عایق حرارتی و برودتی را بازی می کند که هم ازهدر رفتن انرژی تولیدی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ساختمان ممانعت می کند و هم می تواند بر حسب جنس و رنگ و میزان سطحی که دارد باعث دفع و انعکاس گرما در فصل تابستان شود و عکس همین عملکرد را در فصل زمستان برای جذب انرژی خورشیدی و گرم شدن ساختمان باعث  شود.